Maaseudun Nuorten Liiton ensimmäinen vaalielokuva ”Leipää kotiseudulta” valmistui vuonna 1953. Se oli Filmiyhtymän valmistama. MNL puuhasi maalaisliittojärjestöjen kanssa yhteistä mainos-, ilmoitus- ja propagandayhtiötä, mutta aloitti oman elokuvatuotannon kesällä 1954, kun yhteisen yhtiön perustaminen viivästyi. MNL hankki oman elokuvakameran ja filmauskaluston. MNL:n laboratoriotöistä vastasi filmivalmistamo-laboratorio Aarne Syväpuro.
Matti Särkelän ja Kalle Patoluodon johdolla syntyivät vuonna 1954 maalaisliittoelokuvien klassikot: ”Rakentaen eteenpäin” Aulangon puoluekokouksesta, Suomen ensimmäisiä värielokuvia MNL:n suvijuhlaelokuva ”Tapasimme Torniossa” sekä Kyntäjän mainoselokuva ”Koko perheelle”. Tämän jälkeen MNL elokuvatoiminta siirtyi vuonna 1955 perustettuun Mainos-Mattiin. Mainos-Matin perustamisen myötä MNL siirtyi filmien tekijästä tuottajaksi. Myös MNL:n oma filmikalusto siirtyi vasta perustettuun uuteen yhtiöön.

Puolue ja nuoret huomasivat jo varhain elokuvan käyttömahdollisuudet oman poliittisen viestin välittämiseen. Elokuvatoiminta otettiin laajasti hyötykäyttöön 1950-luvulta lähtien. Sekä puolue että nuoret tekivät useita filmejä tupailtoihin, jäseniltoihin, koulutuksiin ym. tilaisuuksiin yhteishengen ja tunnelman kohottajiksi. Tuntematon kuva MNL:n Hietaman osaston jäsenillasta todennäköisesti 1950- ja 1960-lukujen taitteesta. Tässä tilaisuudessa ei filmejä ilmeisesti näytetty, vaikka muuten hauskaa näyttääkin olleen. Nuorten lisäksi mukana oli myös hieman varttuneempaa porukkaa.
Mainos-Matti teki nuorisojärjestölle suvijuhlista kaksi elokuvaa vuosina 1955 ja 1957. Näistä vuonna 1955 valmistunut ”Soihtujen syttyessä” on erinomainen dokumentti 1950-luvun MNL:stä ja sen toiminnasta. MNL:n Pohjois-Savon piirijärjestö tuotti vuonna 1957 Mainos-Matin kautta filmin ”Suvijuhlat Savossa”. Pääosassa oli Juho Roivainen. Lisäksi vuonna 1955 Mainos-Matti teki nuorille Kyntäjän mainoselokuvan ”Nyt kaksi kertaa kuukaudessa”. Se sisälsi kohtauksen eduskunnan kahvilasta, maalaisliiton eduskuntaryhmän kokouksesta, Kyntäjään kirjoittavasta pääministeri Kekkosesta sekä kohtauksen, jossa taitelija Patoluoto piirtää.
MNL toteutti erittäin suuren filmiprojektin vuonna 1957, kun se tuotti elokuvan ”Kylä joka heräsi”. Se oli juonellinen MNL:n eduskuntavaalielokuva, joka kertoi MNL:n toiminnan aloittamisesta eteläsuomalaisessa kylässä. Pääosissa oli teatteriopiskelija Seija Haarala Tyrväältä ja toiminnanjohtaja Juho Roivainen Tuusulasta. Lisäksi mukana oli maalaisliittolaisia nuoria Nurmijärven, Vihdin ja Helsingin osastosta. Filmi kuvattiin Vihdissä ja Nurmijärvellä.

MNL tuotti elokuvia vuoden 1955 jälkeen Mainos-Matti nimisen filmiyhtiön kautta. Kylä, joka heräsi -elokuvaan tarvittiin suurta suota filmauspaikaksi. Sellaisen löysivät Teijosta taiteilijat Kalle Patoluoto ja Rudi Valtonen sekä Mainos-Matin johtaja Arvo Miettinen.
Nuoret yrittivät toteuttaa 1960-luvulla kaksi filmiprojektia, mutta ne jäivät kesken ilmeisesti rahan puutteen vuoksi. Näistä projekteista jäi jäljelle vain työkopiot ja mykät versiot. Molempien filmien puuhamiehenä oli jälleen kerran Patoluoto. Ensimmäinen tehtiin MNL:n 20-vuotisjuhlasta Sotkamosta vuonna 1965, jolloin järjestö vaihto nimensä ja toinen vuonna 1967 NKL:n suvijuhlilta Orimattilasta.

Nuorten omaa lehteä Kyntäjää mainostettiin myös mainoselokuvan avulla. Tässä kuitenkin perinteisempää mainontaa - nuoria Kyntäjän lukijoita Rovaniemeltä 1967.
Nuorisojärjestön elokuvatoiminnassa oli pitkä tauko. Vuonna 1985 NKL tuotti järjestö esittelyfilmin ”Oikeus utopiaan”. Elokuva tekijäksi saatiin uraansa aloitteleva elokuvaohjaaja Markku Pölönen tuotantoyhtiöineen. Filmi esitteli liiton historiaa, Santeri Alkion ja Urho Kekkosen perintöä nuorille, nuorten toimintaa piireissä ja osastoissa sekä niitä ajatuksia, joita nuorilla oli liitosta, keskustanuorten aatteesta ym. Filmin materiaalia kuvattiin NKL:n ja Vesaisten yhteisesti järjestämästä Kangasvuokko -85 tapahtumasta (suvijuhlat), Alkio-opistosta, piirien toiminnasta ym. Filmi valmistui syksyllä 1985 ja sitä käyttivät liitto, piirit ja osastot ympäri maata. Filmistä tehtiin lukuisia videokopioita nuorten käyttöön.

Valtaosa Oikeus Utopiaan elokuvan filmimateriaalista kuvattiin 28.–30.6.1985 Kangasvuokko -85 suvijuhlilta Saarijärveltä. Kangasvuokkoon osallistui 3000 vesaista ja keskustanuorta. Tapahtumaa vauhditettiin kierrättämällä yhteistä Kangasvuokko -85 viestiä. suurtapahtuman keskeisen osan muodostivat urheilu- ja kulttuurikilpailut, sekä yhteinen juhlamarssi, joka huipentui pääjuhlaan.