Etusivu >  Politiikka >  VapaaSana >  2006 >  6.9.2006 Keskusta haastaa

6.9.2006 Keskusta haastaa

tuomopuumala/tuomo15w200.jpg6.9.2006
Keskusta haastaa demarit, kokoomus ulkokehällä

Politiikan syksyn iso ratas pyörähti liikkeelle eilen, kun eduskunta palasi työntouhuun kohtuullisen pitkältä kesälomalta. Aika monen edustajan hengäsdystauko jää kuitenkin vaalivuonna melkoisen lyhyeksi, toreilla ja turuilla päivystetään ahkerasti.

Monelle edustajalle eilen avatut valtiopäivät jäävät viimeisiksi. Haikeutta ei tarvitse tuntea varsinkaan siinä tapauksessa, että putoavat edustajat korvataan uusilla ja aktiivisilla nuorilla edustajilla. Keskustanuoret valmistautuvat siis eduskuntavaaleihin vallankumous mielessään. Nuorisojärjestöjen puheenjohtajien välillä on suunniteltu myös puoluerajat ylittäviä tapahtumia, joiden tarkoituksena on nuorten ehdokkaiden laaja tunnetuksi tekeminen. Nuorten ehdokkaiden alueellisesti tekemä yhteistyö kantaa usein hedelmää, sitä voi suositella kaikille ehdokkaille varsin lämpimästi.

Jo ovella kolkuttelevat eduskuntavaalit antavat vahvan värin pimenevään syksyyn. Keskustan ja SDP:n edun mukaista on keskittyä puheenjohtajuuskauden hyvään hoitamiseen. Näyttääkin siltä, että itse vaalikampanjasta tulee jopa ennätyksellisen lyhyt. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että syksyn poliittisissa väännöissä vältyttäisiin populismilta ja niin sanotuilta vaaliavauksilta.

Budjetin yhteydessä kävi selväksi myös se, että näennäisestä kampanjan viivästyttämisestä huolimatta SDP käy eduskuntavaalia jo täysillä. Keskustalta ei löytynyt täysimittaista vastausta Heinäluoman populistisiin budjettiheittoihin. Johtavan hallituspuolueen pitäisi pystyä tiedottamaan aikaansaannoksistaan aktiivisemmin, eikä irtopisteiden keräämistä pitäisi luovuttaa hallituskumppanille ainakaan suosiolla.

Sen lisäksi, että asiat pitää pystyä hoitamaan, niistä pitää myös kertoa ihmisille. Eduskuntavaaleja kohti mentäessä erittäin tärkeässä asemassa on myös demareiden haastaminen asiakysymyksille. Vaikka puheenjohtajuuskausi menisikin konsensus- ja kompromissihengessä, pitää tilaa löytyä myös oman linjan paaluttamiselle. Pienen ihmisen asialla profiloituminen olisi Keskustalle luontevaa ja esimerkiksi eläkeläisten asian korjaaminen on yksinkertaisesti laitettava kuntoon. Tämä siitä huolimatta, että hallituskumppani ei asiasta innostu.

On vaikea kuvitella herkullisempaa vaalitilannetta kuin se, että Keskusta pääsisi haastamaan demarit, eikä Kokoomus löytäisi oppositiopolitiikalle sisältöä edes vaalien alla.

Värikästä syksyä,
Tuomo Puumala

Keskustelu aiheesta jatkuu Keskustanuorten keskusteluforumilla: www.keskustanuoret.fi/forum